Co hledáš?

16 JEDNODUCHÝCH KROKŮ K DOMÁCNOSTI BEZ ALERGENŮ!

Nic jiného nezhorší léto jako alergie. Svědění v hrdle, podrážděné oči a ucpaný nos může poměrně značně ztížit radostný pocit ze zářivého léta! I když medikace může pomoci zmírnit symptomy, existuje řada dalších způsobů jak snížit přítomnost alergenů ve vaší domácnosti.

 

Co je alergická reakce?

Z lékařského hlediska, když se objeví alergie, váš imunitní systém abnormálně reaguje na určitou látku (například na prach).

 

Poznejte svůj kryptonit

Nejčastějšími alergiemi jsou ty, které jsou vyvolané reakcí na pyl, prach, zvířecí chlupy nebo plísně (nebo, pokud máte opravdu smůlu, kombinace všech uvedených). Zjištění, na co jste konkrétně alergičtí výrazně pomůže s tím, jak snížit nežádoucí symptomy a zjednodušit život vám i členům rodiny, kteří s alergií bojují. Alergolog vám poskytne informace o tom, čeho se musíte vyvarovat. Identifikace toho, co vaše alergie spouští, je jednou z nejužitečnějších věcí, které můžete udělat pokud jde o odstranění alergenů z vaší domácnosti.

16 způsobů jak udržet domácnost bez alergenů…

Udržujte střední úroveň vlhkosti. Pokud ještě nevlastníte zvlhčovač, investujte do jednoho. Potom nastavte úroveň vlhkosti na 50 %. Vzhledem k tomu, že prach a pyl se snadno rozptýlí v suchém vzduchu a plísním se daří ve vlhkém vzduchu, zajistíte tak, že se vyhnete tomu nejhoršímu z obou prostředí.

Zamilujte si filtry. Nezapomínejte vyměňovat filtry v topných i klimatizačních systémech. Díky tomu udržíte vzduch v domácnosti čistý. Rovněž si do kalendáře poznamenejte, kdy je třeba provést další výměnu filtru, a to pokaždé, když vyměníte starý za nový.

Zapojte okna. Okna jsou překážkou pro vniknutí pylu do bytu. Vzhledem k tomu, že množství pylu ve vzduchu je nejvyšší v době do 10:00 do 15:00 a během větrného počasí, doporučujeme, abyste v tyto doby ponechali okna zavřená.

Vynechte boty. Doma nenoste boty a začněte používat rohožky, které zachytí prach, pyl a další nečistoty a ty se tak nedostanou do vašeho domova. Hostům a členům domácnosti zajistěte dostatek místa pro odložení bot u dveří a stejně tak zajistěte dostatek rohožek.

Vysávejte  Invest in a Investujte do bezsáčkového vysavače BISSEL nebo do některého z vysavačů se snadno vyměnitelným sáčkem, aby prach během výměny sáčku zůstal uvnitř.

Zakryjte matrace. Obaly proti roztočům jsou skvělým způsobem jak ochránit váš spánek. Chraňte své matrace a polštáře před roztoči a odpočiňte si.

Zbavte se nepořádku. Nepořádek lze označit jako magnet na prach. Čím méně nepořádku v domácnosti máte, tím jednodušší je její úklid - každý den tak budete muset bojovat s menším množstvím prachu.

Zbavte se domácích mazlíčků. Zvířata v ložnici jsou pro alergiky katastrofou. V ložnicích se zpravidla používají těžké, silné tkaniny, které mohou zachytávat alergeny z domácích mazlíčků, stejně jako prach a řadu dalších věcí. Zkuste omezit prostor pohybu domácích mazlíčků na prostory se snadno otíratelnými povrchy, jako jsou například obývací pokoje s dřevěnými podlahami a koženými sedačkami. Pokud nedokážete zabránit tomu, aby se domácí mazlíčci nedostali do ložnic, potom zvažte investici do vysavače na zvířecí chlupy, který je navržený tak, aby se vypořádal s výzvami, kterým čelí majitelé domácích mazlíčků.

Obětujte měkké povrchy.  Ano, měkké látky a koberce jsou příjemné na doteky, ale pokud jste zaneprázdnění kýcháním a kašláním a nemůžete si je užít, k čemu jsou? Při výběru pohovek, závěsů a podlahových krytin do domácnosti si vybírejte takové, které lze snadno čistit - vyrobené ze dřeva, kůže, keramiky, plastu nebo kovu. (Nebo použijte čistič BISSEL na koberce a přípravek na čištění koberců a polstrování.)

Prach stírejte navlhčeným hadříkem. Může to znít trochu divně, ale pravidelné otírání čalouněného nábytku navlhčeným hadříkem pomáhá eliminovat množství prachu na místě, kde pravděpodobně trávíte hodně času.

Zvyšte teplo. Všechny textilní předměty, které lze prát (rohožky, závěsy, povlečení, plyšová zvířata, atd.), perte jednou týdně v horké vodě. Horká voda je při odstraňování prachu a roztočů účinnější než studená voda.

Myjte svá zvířata. Časté mytí vašich domácích mazlíčků pomáhá snížit množství chlupů zvířete ve vaší domácnosti. Člena rodiny, který alergií netrpí, požádejte o mytí a kartáčování zvířat, stejně jako o úklid jejich toalety.

Faktor filtrace. Staňte se kutilem a na ventilační otvory klimatizace připevněte hustou látku, a tak zvyšte filtraci potenciálně škodlivých alergenů.

Při výběru květin buďte opatrní. Je jasné, že pokud máte problémy s pylem, chcete si být jisti, že se z vaší zahrady nestane farma na pyl. Za rostliny „vhodné pro alergiky“ jsou považovány rostliny, které mají těžší pyl (současně jde o rostliny opylované hmyzem - proto je jejich rozpoznání snadné). V takovém případě se pyl ve vzduchu nevznáší tak snadno a proto je méně pravděpodobné, že vyvolá alergické symptomy. Máte-li pochybnosti, zeptejte se odborníka, měli by vám být schopni doporučit rostliny vhodné pro alergiky.

Nezvyšujte vlhkost. Během a po koupání nebo sprchování zapněte ventilaci nebo otevřete okno. Díky tomu udržíte úrovně vlhkosti na minimu. Vzhledem k tomu, že plísně potřebují vlhkost ke svému růstu, je to jeden ze způsobů jak tento problém vyřešit ještě, než se objeví.

Vytírejte. Po použití vany nebo sprchy prostor vytřete suchým hadříkem, tak, aby v koupelně zůstalo co nejméně vody. To pomůže zabránit růstu plísní v těchto často funkčně vlhkých prostorách.

*Zdroje: 

http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/5-ways-to-allergy-proof-your-home-for-spring

http://www.houzz.com/ideabooks/10186599/list/18-ways-to-allergy-proof-your-home

http://time.com/3814214/25-ways-allergy-proof-home/

http://www.rodalenews.com/allergy-proof-home

http://www.webmd.com/tips-to-ease-indoor-allergies-at-home?page=2